Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














10 mitów na temat IBS, które musisz znać

1. IBS to niezbyt częsta choroba

Zespół jelita drażliwego występuje często. Szacuje się, że problem ten dotyczy ok. 24% Amerykanek. W Stanach Zjednoczonych i innych krajach zachodnich kobiety chorują na IBS trzykrotnie częściej niż mężczyźni, ale należy pamiętać, że także oni nierzadko  cierpią z powodu zespołu jelita drażliwego.

2. Ból brzucha w IBS nie jest deprymujący

Niektórzy ludzie twierdzą, że ból brzucha w przebiegu IBS jest bardziej niż irytujący, inni opisują go jako nie do zniesienia. Oczywiście ból może zmniejszać się po wypróżnieniu, jednak u części pacjentów jest ciągły i wyniszczający.

3. IBS jest powodowany przez stres

Zespół jelita drażliwego powodowany jest przez zaburzenia czynnościowe, a nie przez emocje i stres. Stres może wpływać jedynie na nasilenie objawów, natomiast sam w sobie nie wywołuje choroby.

4. IBS może prowadzić do rozwoju choroby zapalnej jelit (IBD) lub raka jelita grubego

IBS nie rozwija się, nie ulega nasileniu, nie zmienia się w inny stan lub chorobę ani w żaden sposób nie jest związany z uszkodzeniem śluzówki jelita. Do zespołu jelita drażliwego najzwyczajniej w świecie należy się przyzwyczaić i nauczyć z nim żyć, bez obawy przed groźnymi powikłaniami. Oczywiście niektóre osoby z nieswoistą chorobą zapalną jelit (IBD) mogą cierpieć również na IBS, natomiast IBS nie prowadzi do rozwoju IBD czy raka jelita grubego.

Sprawdź, co wspólnego ma IBS z IBD i dlaczego warto wykonać badanie kalprotektyny w kale

 5. IBS to samo co colitis

Colitis to inaczej zapalenie okrężnicy (jelita grubego). Jak sama nazwa wskazuje, polega ono na rozwoju procesu zapalnego w jelicie grubym. IBS nie powoduje zapalenia w jelicie, w związku z czym jest całkowicie odmienną chorobą.

6. Krew w kale jest objawem IBS

IBS nigdy nie wywołuje krwawienia z okrężnicy, dlatego że nie powoduje zapalenia w jelicie grubym. Należy natomiast pamiętać, że pojawienie się krwi w kale lub na papierze toaletowym to bardzo niepokojący objaw i należy go niezwłocznie skonsultować z lekarzem!

7. IBS to tylko biegunka

IBS charakteryzuje się występowaniem zarówno biegunek, jak i zaparć. Czasem objawy te mogą pojawiać się naprzemiennie. Zespół jelita drażliwego występuje w trzech postaciach: postać z przewagą biegunek (IBS-D), postać z przewagą zaparć (IBS-C) i postać mieszana (IBS-M).

8. W IBS występują tylko objawy jelitowe

IBS może również powodować zmęczenie, utratę apetytu, nudności, wymioty (chociaż wymioty występują rzadko).

9. Lewatywa to bezpieczna metoda leczenia zaparć

Lewatywa może być zalecana przez lekarza w określonych przypadkach, np. przed kolonoskopią, ale nie powinna być stosowana na stałe w leczeniu zaparć. Częste wykonywanie lewatyw może uszkodzić mięśnie jelita grubego, powodując jego nieprawidłowe funkcjonowanie.

10. Nie ma sposobu na zdiagnozowanie IBS

IBS diagnozuje się, kiedy testy diagnostyczne wykluczyły inne choroby charakteryzujące się podobnymi objawami. Istnieje jednak zestaw kryteriów zwanych Kryteriami Rzymskimi, które są stosowane w diagnostyce IBS.

Należy pamiętać o badaniu poziomu kalprotektyny w kale. Badanie to wykonywane jest u osób z przewlekłymi dolegliwościami jelitowymi, takimi jak bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, gazy, wzdęcia, które są charakterystyczne także dla początkowej fazy IBD. Jeżeli poziom kalprotektyny u pacjenta mieści się w normie i nie wykazuje on dodatkowych niepokojących objawów, lekarz może zrezygnować z wykonania kolonoskopii i zdiagnozować IBS.

Tłumaczenie:
www.verywell.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl