Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Badanie kalprotektyny u dzieci

Dolegliwości jelitowe są problemem nie tylko osób dorosłych. Bardzo często z ich powodu cierpią także dzieci. Bóle brzucha, biegunki, zaparcia, nadmierne gazy czy wzdęcia u dziecka to objawy, które na ogół są kojarzone przez rodziców ze zwykłą niestrawnością czy stresem związanym np. z problemami w szkole. Poza tym dla dzieci, szczególnie w wieku nastoletnim, dolegliwości jelitowe nie należą do ulubionych tematów do rozmowy, ponieważ budzą wstyd i zażenowanie. Głównie z tego względu rodzice często nie wiedzą, że z ich dzieckiem dzieje się coś złego. W tym aspekcie ważna jest szczególna czujność, ponieważ dolegliwości jelitowe o charakterze przewlekłym mogą świadczyć o poważnej chorobie jelit!

IBS a IBD u dzieci – podobieństwo objawów

Przewlekłe dolegliwości jelitowe u dziecka mogą być związane zarówno z chorobą funkcjonalną jelit, zwaną zespołem jelita drażliwego (ang. irritable bowel disease, IBS), jak i z niezwykle niebezpieczną w skutkach przewlekłą chorobą zapalną jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD). IBS u dzieci diagnozowane jest głównie między 4. a 12. rokiem życia, natomiast IBD między 12. a 13. rokiem życia.

Obie choroby, mimo że charakteryzują się odmiennym przebiegiem, znacznie obniżają jakość życia dziecka. Zespół jelita drażliwego polega głównie na nieregularnych skurczach jelita grubego i nie wiąże się z groźnymi powikłaniami. IBD (choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego) natomiast polega na występowaniu przewlekłych stanów zapalnych w obrębie jelit i charakteryzuje się naprzemiennymi okresami remisji i zaostrzeń, a nieleczone lub zbyt późno rozpoznane może prowadzić do zagrażających życiu powikłań!

Zarówno w IBS, jak i w początkowej fazie IBD mogą wystąpić takie objawy jak:

  • bóle brzucha,
  • zmienny rytm wypróżnień (naprzemienne występowanie biegunek i zaparć),
  • nadmierne wzdęcia,
  • nadmierne oddawanie gazów.

Dlaczego warto wykonać u dziecka badanie stężenia kalprotektyny w kale?

Diagnostyka różnicowa IBS od IBD opiera się głównie na kolonoskopii połączonej z pobraniem fragmentu błony śluzowej jelita do badania histopatologicznego. Kolonoskopia jest jednak wyjątkowo trudna do wykonania u dzieci. Wiąże się z bólem i ogólnym dyskomfortem odczuwanym podczas badania. Poza tym jelito musi być dobrze przygotowane do endoskopii. Mały pacjent na dzień przed badaniem musi przyjąć duże dawki środka przeczyszczającego w celu całkowitego oczyszczenia jelita z resztek pokarmu, a przed samą kolonoskopią powinien być na czczo.

Mnogość ograniczeń związanych z kolonoskopią doprowadziła do poszukiwań nieinwazyjnego i bezbolesnego badania pozwalającego na identyfikację procesu zapalnego w jelitach. Takie warunki spełnia badanie stężenia kalprotektyny w kale, które obecnie rekomendowane jest przez NICE (brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki) jako badanie pierwszego wyboru w diagnostyce różnicowej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych z pierwszą manifestacją objawów ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Lekarz, stwierdziwszy stężenie kalprotektyny poniżej 50 µg/g i brak dodatkowych niepokojących objawów, może zrezygnować z wykonania badania kolonoskopowego u dziecka, przyjmując, iż przyczyną objawów jest zespół jelita drażliwego.

W Internecie dostępna jest wyszukiwarka laboratoriów wykonujących badanie poziomu kalprotektyny w kale. Po wpisaniu w kryteriach wyszukiwania Twojego adresu zamieszkania wyświetli się lista trzech laboratoriów znajdujących się w najbliższej okolicy, które wykonują to badanie. Następnie wystarczy wybrać placówkę i dostarczyć do niej próbkę kału do badania.

KLIKNIJ i wyszukaj najbliższe laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny w kale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl