Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Diagnostyka przyczyn przewlekłych dolegliwości jelitowych

Przewlekłe biegunki, ciągłe wzdęcia, nadmierne gazy i nieustający dyskomfort w obrębie jamy brzusznej znacząco obniżają jakość życia. Nie są to jednak objawy, które należy bagatelizować! Ich przewlekły charakter może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z poważną chorobą jelit, dlatego wymagają wizyty u lekarza specjalisty.

Często słyszymy, że do postawienia rozpoznania konieczne jest wykonanie kolonoskopii. Jednak czy aby na pewno kolonoskopia jest konieczna? Tego bolesnego i niekomfortowego badania, budzącego w pacjentach lęk i poczucie skrępowania, można uniknąć już na etapie wczesnej diagnostyki.

Przyczyny przewlekłych objawów jelitowych

Przewlekłe dolegliwości jelitowe mogą mieć co najmniej dwie różne przyczyny:
• niegroźny w skutkach zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS), który charakteryzuje się zaburzeniami funkcjonalnymi jelita grubego, polegającymi głównie na jego nieregularnych skurczach;
nieswoiste choroby zapalne jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD), m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które nieleczone bądź zbyt późno zdiagnozowane mogą prowadzić do groźnych konsekwencji dla zdrowia i życia (niewydolność wątroby, osteoporoza, niedokrwistość, zapalenie mięśnia sercowego, a nawet rak jelita grubego).

Z uwagi na ryzyko poważnych powikłań związanych z IBD, szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia jest niezwykle ważne. Zespół jelita drażliwego także wiąże się z dużym cierpieniem i znacznie ogranicza codzienne funkcjonowanie chorych, jednak nie muszą się oni obawiać, że choroba w przyszłości zagrozi ich życiu.

Diagnostyka zespołu jelita drażliwego nie wymaga kolonoskopii. Ze względu na to, że IBS i IBD w początkowej fazie rozwoju charakteryzują się praktycznie identycznymi objawami, lekarze często (mimo wszystko) decydują się na wykonanie u pacjenta inwazyjnego badania kolonoskopowego, zwykle połączonego z pobraniem fragmentu śluzówki jelita do oceny histopatologicznej.

Jednak w niektórych sytuacjach alternatywnym rozwiązaniem jest wykonanie badania stężenia kalprotektyny w próbce kału.

 

Należy pamiętać, aby nie diagnozować się samodzielnie i zawsze skonsultować swój wynik z lekarzem !

Podsumowując…

Badanie kalprotektyny w kale:
• jest nieskomplikowane,
• bezbolesne,
• pacjentom z IBS oszczędzi nieprzyjemnego i kosztownego badania kolonoskopowego,
• w przypadku osób z IBD będzie wskazaniem do dalszej diagnostyki i leczenia.

Wykonanie badania stężenia kalprotektyny w kale, jako badania pierwszego wyboru u osób na etapie diagnostyki różnicowej IBS od IBD, pozwala zredukować liczbę niepotrzebnie wykonywanych kolonoskopii o 67% u dorosłych i o 35% u dzieci, u których faktyczną przyczyną objawów jest zespół jelita drażliwego!

KLIKNIJ i wyszukaj najbliższe laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny w kale

Jedna odpowiedź do “Diagnostyka przyczyn przewlekłych dolegliwości jelitowych”

  1. […] KLIKNIJ i sprawdź jaki związek z WZJG ma badanie kalprotektyny w kale […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl