Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Kalprotektyna – bezbolesna diagnostyka IBS

Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) to przewlekłe schorzenie jelit polegające na zaburzeniach funkcjonalnych pracy jelita grubego. Jego przyczyna nie jest jednoznacznie ustalona. Znane są jedynie czynniki mające prawdopodobny wpływ na rozwój choroby. Na IBS chorują głównie kobiety między 30. a 40. rokiem życia.

Objawy charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego to: zmieniony rytm wypróżnień (naprzemienne występowanie biegunek oraz zaparć), bóle brzucha, wzdęcia i nadmierne gazy. Do życia z IBS najzwyczajniej w świecie należy się przyzwyczaić, a sama choroba nie wiąże się z zagrażającymi życiu powikłaniami.

Zacznij od kalprotektyny

Niestety, podobnymi do IBS objawami charakteryzują się także nieswoiste choroby zapalne jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD) w początkowej fazie rozwoju – choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Zbyt późno zdiagnozowane lub nieleczone IBD w przeciwieństwie do zespołu jelita drażliwego mogą prowadzić do groźnych dla życia chorego powikłań, takich jak nowotwór jelita grubego.

Diagnostyka różnicowa, czyli taka która pozwala na ustalenie, czy faktyczną przyczyną objawów pacjenta jest IBS czy IBD, opiera się głównie na wykonaniu kolonoskopii. Nie jest to jednak badanie przyjemne. Kojarzy się ono z bólem i ogólnym dyskomfortem oraz może wiązać się z groźnymi powikłaniami. W związku z tym rekomendowanym badaniem wykonywanym w pierwszej kolejności na etapie diagnostyki różnicowej jest proste badanie kalprotektyny w kale.


Rys. 1. Objawy wspólne dla IBS i IBD

Co więcej, kolonoskopia u pacjentów z IBS nie jest wymagana, dlatego też badanie poziomu kalprotektyny pozwala zredukować liczbę niepotrzebnych kolonoskopii u pacjentów z zaburzeniami funkcjonalnymi w pracy jelit. Lekarz przy wyniku kalprotektyny zawierającym się w normie (< 50 µg/g) i braku dodatkowych niepokojących objawów może zrezygnować z wykonania kolonoskopii i postawić diagnozę, jaką jest IBS.

Gdzie można wykonać badanie kalprotektyny?

W Internecie dostępna jest wyszukiwarka laboratoriów wykonujących badanie poziomu kalprotektyny w kale. Po wpisaniu w kryteriach wyszukiwania Twojego adresu zamieszkania wyświetli się lista trzech laboratoriów znajdujących się w najbliższej okolicy, które wykonują badanie. Następnie wystarczy wybrać odpowiednią placówkę i dostarczyć do niej próbkę kału.

KLIKNIJ i wyszukaj najbliższe laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny w kale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl