Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Kalprotektyna – w kupie siła

Kał, kupa, stolec – większość z nas na dźwięk tych słów ogarnia obrzydzenie. „Problemy jelitowe” czy „wypróżnianie” nie należą raczej do ulubionych tematów rozmów czy przemyśleń. Wszystko przez to, że tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, jaka w kupie tkwi siła! Badanie kału jest podstawowym badaniem w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego, takich jak: zakażenia pasożytnicze lub bakteryjne, wrzody żołądka, choroby trzustki. Dzięki odkryciu białka, jakim jest kalprotektyna, proste badanie kału zaczęło nabierać coraz większego znaczenia diagnostycznego!

Znaczenie badania kalprotektyny w diagnostyce przyczyn przewlekłych dolegliwości jelitowych

Dyskomfort w obrębie jamy brzusznej to w dzisiejszych czasach jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego. Przewlekłe bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia, nadmierne gazy to objawy charakterystyczne dla zespołu jelita drażliwego (tzw. IBS, czyli irritable bowel syndrome), ale mogą występować także w początkowej fazie bardzo groźnej w skutkach, nieswoistej choroby zapalnej jelit (tzw. IBD – inflammatory bowel disease)! Badanie poziomu kalprotektyny to badanie pierwszego wyboru na etapie diagnostyki różnicowej między IBS i IBD.

Co się dzieje, jeżeli w naszym jelicie dojdzie do stanu zapalnego?

Jako pierwsze w miejscu stanu zapalnego pojawiają się neutrofile (rodzaj białych krwinek), które przenikając do wnętrza jelita, uwalniają kalprotektynę do kału. Im bardziej zaostrzony jest stan zapalny, tym więcej kalprotektyny gromadzi się w kale. W związku z tym poziom kalprotektyny w IBS (chorobie funkcjonalnej) jest zdecydowanie niższy niż w przypadku nieswoistej choroby zapalnej jelit. Do niedawna w diagnostyce różnicowej IBS od IBD w pierwszej kolejności zlecane było badanie kolonoskopowe. Wiąże się ono jednak z bólem, skrępowaniem, czasem nawet może prowadzić do poważnych powikłań, a jego wykonanie jest szczególnie problematyczne u dzieci.

W przeciwieństwie do kolonoskopii badanie kału jest całkowicie bezpieczne i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent sam może pobrać próbkę i zanieść ją do laboratorium.

Badanie stężenia kalprotektyny w kale jest rekomendowane przez NICE (brytyjski Narodowy Instytut Zdrowia i Opieki) jako badanie pierwszego wyboru w diagnostyce różnicowej IBS od IBD zarówno u dorosłych, jak i u dzieci z pierwszą manifestacją objawów wspólnych dla obu jednostek chorobowych.

Wynik poniżej 50 µg/g przy braku innych niepokojących objawów wskazuje na IBS i kolonoskopia w tym przypadku nie jest konieczna.

Sprawdź, o czym świadczy wynik badania kalprotektyny w kale.

Pamiętaj jednak, aby zawsze skonsultować swój wynik z lekarzem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl