Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














7 praktycznych wskazówek dotyczących badania stężenia kalprotektyny w kale

Jeszcze do niedawna mało kto wiedział o istnieniu badania kalprotektyny w kale. Osoby zgłaszające się do lekarza z przewlekłymi objawami jelitowymi często w pierwszej kolejności były kierowane na nieprzyjemne badanie kolonoskopowe. Na szczęście to się zmienia. W ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost świadomości na temat badania kalprotektyny w kale, związany z wciąż rosnącym znaczeniem tego parametru w diagnostyce przewlekłych chorób jelit. Osoby cierpiące na przewlekłe bóle brzucha, nadmierne gazy i wzdęcia, biegunki czy zaparcia często same, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, decydują się na wykonanie badania w odpowiednim laboratorium.

Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące m.in. przygotowania do badania stężenia kalprotektyny w kale, interpretacji wyniku, czy też wyboru metody badania (jakościowa/ilościowa).

1. Jak się przygotować do badania stężenia kalprotektyny w kale?

Badanie stężenia kalprotektyny w kale (w przeciwieństwie do kolonoskopii) nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wystarczy jedynie wyszukać odpowiednie laboratorium wykonujące badanie, znajdujące się w naszej okolicy, i zanieść tam swoją próbkę kału.

2. Jaki rodzaj badania kalprotektyny w kale wybrać – jakościowe czy ilościowe?

Badanie jakościowe – wynik tego badania wydawany jest w formie stwierdzenia: „Poziom kalprotektyny w kale dodatni/ujemny” lub „podwyższony/w normie”. Badanie to nie umożliwia poznania dokładnej ilości kalprotektyny w naszej próbce kału.

Badanie ilościowe (metoda ELISA) – wynik badania ilościowego wydawany jest w postaci wartości liczbowej. Pozwala na poznanie dokładnej ilości kalprotektyny w próbce kału.

Badanie kalprotektyny w kale to badanie wykonywane przy podejrzeniu poważnych, przewlekłych chorób jelit! Tylko precyzyjny i dokładny wynik ilościowy pozwala lekarzowi na właściwą ocenę intensywności stanu zapalnego w jelicie oraz podjęcie trafnej decyzji dotyczącej dalszego postępowania z pacjentem.

Laboratoria wykonujące badanie ilościowe stężenia kalprotektyny metodą ELISA znajdziecie tutaj.

3. Jak pobrać próbkę kału do badania kalprotektyny?

Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy wypróżnić się do większego pojemnika plastikowego (np. nocnika) lub skorzystać z samodzielnie stworzonej nakładki na sedes składającej się z kilku warstw ręcznika papierowego, nawiniętego na deskę sedesową. Następnie próbkę kału przenosimy do plastikowego pojemnika na kał, dostępnego w każdej aptece, i zanosimy do laboratorium.

UWAGA: próbka kału nie może mieć kontaktu z wodą z muszli klozetowej bądź moczem! Może to doprowadzić do zafałszowania wyniku badania.

4. Jaka ilość kału jest potrzebna do badania?

Próbka powinna być wielkości orzecha włoskiego. Jednak jeżeli zdarzy się, że pobierzemy do pojemnika troszkę większą ilość kału, nie wpłynie to na wynik oznaczenia.

5. Jak interpretować wynik badania stężenia kalprotektyny w kale?

Wskazówki dotyczące interpretacji wyniku znajdziecie tutaj.

Pamiętajcie jednak, że wynik badania zawsze powinien interpretować lekarz! Tylko on jest w stanie podjąć decyzję o tym, czy kolonoskopia jest konieczna.

6. Badanie kalprotektyny w kale na NFZ?

Niestety… badanie kalprotektyny nie jest refundowane. Należy je wykonać na własny koszt.

7. Ile kosztuje badanie kalprotektyny w kale?

Cena badania jest różna. Najlepiej zapytać o nią bezpośrednio w laboratorium. Nie powinna ona jednak przekraczać 150 zł.

 

Jedna odpowiedź do “7 praktycznych wskazówek dotyczących badania stężenia kalprotektyny w kale”

  1. […] się przede wszystkim poziom CRP (białka ostrej fazy), ale przydatne zdaje się być także badanie stężenia kalprotektyny w kale. Powinno się przeprowadzić również diagnostykę różnicową z zespołem jelita drażliwego. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl