Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Badanie kalprotektyny w kale kontra kolonoskopia

Kolonoskopia – wielu osobom na samą myśl o tym badaniu włos jeży się na głowie. I nic dziwnego, ponieważ nie należy ono do najprzyjemniejszych. Oczywiście kolonoskopia jest bardzo wiarygodną, dokładną i cenioną procedurą diagnostyczną, mającą szczególne znaczenie w profilaktyce raka jelita grubego. W tym aspekcie żadne inne badanie nie jest w stanie jej zastąpić.

Inaczej sprawa się przedstawia, jeżeli chodzi o diagnostykę przyczyn przewlekłych objawów jelitowych (bóle brzucha, biegunki, zaparcia, nadmierne gazy, wzdęcia). Jeszcze do niedawna kolonoskopia była jednym z pierwszych badań wykonywanych przy podejrzeniu przewlekłej choroby jelit. „Do niedawna”, ponieważ coraz częściej  pacjentom z przewlekłymi dolegliwościami jelitowymi w pierwszej kolejności zleca się badanie poziomu kalprotektyny w kale. Chcesz wiedzieć dlaczego? Poznaj cechy tego badania, które sprawiają, że staje się ono coraz bardziej popularne.

Przygotowanie do badania

Kolonoskopia wymaga odpowiedniego przygotowania. Jelito pacjenta musi być całkowicie oczyszczone z resztek pokarmu. W tym celu pacjent zobowiązany jest do przyjęcia odpowiedniej dawki środka przeczyszczającego bądź wykonania lewatywy. W przypadku kiedy jelito nie jest odpowiednio przygotowane, lekarz może odmówić wykonania badania bądź zeń zrezygnować (także w jego trakcie!) i przenieść je na inny dzień.

Badanie poziomu kalprotektyny jest wykonywane z wykorzystaniem próbki kału. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani na nie umawiać. Wystarczy tylko przynieść próbkę do odpowiedniego laboratorium, a następnie odebrać wynik i w celu jego interpretacji udać się do lekarza. W przypadku wyniku w normie lekarz może uznać, że kolonoskopia nie jest konieczna.

Nie będzie bolało

Kolonoskopia polega na umieszczeniu wziernika endoskopu, o grubości porównywalnej z grubością ludzkiego palca, w jelicie pacjenta, co często wiąże się z bólem. Pacjenci opisują ból odczuwany podczas kolonoskopii jako „nie do wytrzymania”. Dlatego w niektórych przypadkach badanie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Nie u wszystkich jednak można zastosować znieczulenie. Przeciwskazania do znieczulenia miejscowego czy ogólnego to m.in. choroby sercowo-naczyniowe, choroby tarczycy czy cukrzyca.

Badanie poziomu kalprotektyny w kale jest całkowicie bezbolesne. Nieznane są również żadne przeciwskazania do jego wykonania. Wymagana jest jedynie dłuższa wizyta w miejscu, do którego „król chodzi piechotą”.

Uniknij powikłań

Podczas kolonoskopii wykonywanej u pacjenta z aktywnym stanem zapalnym może dojść do tzw. perforacji ściany jelita wziernikiem endoskopu. Aktywny stan zapalny w jelicie powoduje, że jego ściana staje się bardzo delikatna i krucha. W trakcie badania możliwe jest także przedziurawienie jelita. U osób z IBD perforacja jelita może nawet kwalifikować pacjenta do zabiegu chirurgicznego usunięcia uszkodzonego fragmentu. Dlatego też aktywny stan zapalny w jelicie jest przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii u pacjentów z IBD.

Badanie poziomu kalprotektyny nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Przecież to zwykłe badanie próbki kału. Może natomiast zapobiec powikłaniom po kolonoskopii, szczególnie u pacjentów z już zdiagnozowanym IBD. Badanie stężenia kalprotektyny w kale wykonane przed kolonoskopią może pomóc w ocenie, czy u pacjenta z IBD toczy się aktywny stan zapalny i czy kolonoskopia powinna być u niego wykonana, czy też odłożona do momentu wygojenia zmian zapalnych.

Twoje dziecko nie musi cierpieć

Kolonoskopia jest szczególnie trudna do wykonania u dzieci. Niestety coraz częściej cierpią one z powodu przewlekłych dolegliwości jelitowych i konieczne staje się przeprowadzenie specjalistycznej diagnostyki w kierunku przewlekłych chorób jelit.

Badanie poziomu kalprotektyny w kale pozwala na wstępną ocenę, czy w jelicie dziecka toczy się stan zapalny i czy kolonoskopia jest konieczna. Badanie, podobnie jak u osób dorosłych, jest także przydatne w monitorowaniu przebiegu nieswoistych chorób zapalnych jelit u dzieci i może przyczynić się do zmniejszenia liczby wykonywanych kontrolnie kolonoskopii.

KLIKNIJ i wyszukaj najbliższe laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny w kale

2 odpowiedzi na “Badanie kalprotektyny w kale kontra kolonoskopia”

  1. […] i bezbolesnym badaniem, pozwalającym na ocenę intensywności stanu zapalnego w jelitach, jest badanie poziomu kalprotektyny w kale. Pozwala ono w nieinwazyjny sposób sprawdzić m.in., czy leczenie zastosowane u pacjentki jest […]

  2. […] jednak jest to badanie bardzo czułe, dokładne i często niezbędne. W niektórych przypadkach można uniknąć kolonoskopii, poprzestając na oznaczeniu poziomu kalprotektyny w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl