Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Badanie kalprotektyny. Szansa na szybszą diagnozę ostrej biegunki bakteryjnej?

Zapewne dużym szokiem będzie dla Was to, że każdego roku z powodu biegunki na świecie umiera 2,2 mln osób! Według statystyk co roku cierpi na nią aż połowa światowej populacji. W większości przypadków jest to ostra biegunka, na którą narażone są zwłaszcza osoby starsze oraz dzieci. Współczesna medycyna poszukuje więc sposobu na szybkie ustalenie jej przyczyny. Jest to szczególnie ważne w przypadku ostrej biegunki o podłożu bakteryjnym, gdyż u niektórych pacjentów konieczne jest jak najszybsze zastosowanie antybiotykoterapii. W związku z tym naukowcy coraz większą wagę przywiązują do znaczenia badania kalprotektyny w kale w diagnostyce ostrych biegunek. Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić w niniejszym artykule.

Czym jest ostra biegunka?

Według definicji biegunka to zwiększenie liczby oddawanych stolców – cztery lub więcej razy na dobę – o konsystencji półpłynnej, płynnej lub wodnistej. Przyczyn biegunki jest bardzo wiele. Może być ona spowodowana stresem, związana z alergią na pokarmy czy występować przy wahaniach hormonalnych, ale może być również wywołana przez bakterie i wirusy. Właśnie taki jej rodzaj nosi nazwę ostrej biegunki. Ostre biegunki o etiologii bakteryjnej i wirusowej stanowią 90% wszystkich zachorowań. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się gwałtownym przebiegiem i są szczególnie niebezpieczne, ponieważ w niedługim czasie mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Leczenie ostrych biegunek

Zgodnie z ogólnymi wytycznymi leczenie ostrej biegunki o podłożu bakteryjnym czy wirusowym polega przede wszystkim na niedopuszczeniu do odwodnienia organizmu, czyli uzupełnianiu płynów i elektrolitów poprzez spożywanie wody, soków, zup czy owoców. Możliwe jest również stosowanie środków zmniejszających liczbę wypróżnień – leków przeciwbiegunkowych. U osób dorosłych biegunka bakteryjna czy wirusowa przy odpowiednim nawadnianiu zwykle ustępuje samoczynnie. W niektórych przypadkach biegunki bakteryjnej konieczne jest jednak zastosowanie antybiotykoterapii. Antybiotyki podawane są m.in. pacjentom z krwawą biegunką przebiegającą z gorączką, biegunką z rozsiewem zakażenia czy też w przypadku stwierdzenia w badaniu mikrobiologicznym kału konkretnych mikroorganizmów, takich jak np. Clostridium difficile. Antybiotyki w leczeniu ostrej biegunki częściej stosuje się także u osób starszych, pacjentów z osłabioną odpornością oraz dzieci.

Diagnostyka ostrych biegunek – problem współczesnej medycyny

Diagnostyka ostrej biegunki polega przede wszystkim na ustaleniu jej przyczyny (bakteryjna czy wirusowa). Jeśli zdiagnozowano biegunkę bakteryjną i u pacjenta występują dodatkowe objawy, takie jak np. krew w kale czy gorączka, ważne jest poznanie konkretnego patogenu powodującego chorobę. Ma to związek z koniecznością zastosowania antybiotyków w przypadku zakażenia niektórymi bakteriami. Złotym standardem diagnostyki ostrej biegunki bakteryjnej jest posiew kału na obecność bakterii. Jest to jednak badanie kosztowne, czasochłonne, a na wynik czeka się długo, bo 2–3 dni, co znacznie opóźnia postawienie diagnozy.

Badanie kalprotektyny w kale w diagnostyce ostrych biegunek

Oznaczenie poziomu kalprotektyny w kale ma szansę stać się badaniem wykonywanym rutynowo w diagnostyce ostrych biegunek – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Badania wykazały, że stężenie kalprotektyny w kale w przypadku ostrych biegunek bakteryjnych jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku biegunek o etiologii wirusowej. Publikacje podkreślają, że oznaczenie poziomu kalprotektyny w kale można uznać za wiarygodny, użyteczny, prosty i szybki test laboratoryjny, pozwalający na różnicowanie biegunek bakteryjnych od wirusowych. W związku z tym, że wynik otrzymywany jest już po kilku godzinach, badanie to może przyczynić się do przyśpieszenia diagnostyki ostrej biegunki bakteryjnej.

Opracowano na podstawie:

1. Yogesh M. et al., Prospective Multicenter Study Evaluating Fecal Calprotectin in Adult Acute Bacterial Diarrhea. The American Journal of Medicine 2008; 121(12): 1099–1106.
2. Chien-Chang C. et al., Fecal Calprotectin as a Correlative Marker in Clinical Severity of Infectious Diarrhoea and Usefulness in Evaluating Bacterial or Viral Pethogenes in Children. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition 2012; 55(5): 541–547.
3. Sykora J. et al., Evaluation of fecal calprotectin as a valuable non-invasive marker in distinguishing gut pathogenes in young children with acute gastroenteritis. Acta Paediatrica 2010; 99: 1389–1359.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl