Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny

Znajdź laboratorium














Kalprotektyna

Czym jest kalprotektyna?

Kalprotektyna to białko produkowane w białych krwinkach, a dokładniej – granulocytach obojętnochłonnych. Granulocyty uwalniają kalprotektynę do kału w momencie wystąpienia stanu zapalnego w jelicie. W związku z tym badanie kalprotektyny wykonywane jest z z próbki kału.

Kalprotektyna w kale mówi o tym, jak bardzo zaawansowany jest proces zapalny w jelicie. Im wyższy jest poziom stężenia kalprotektyny w kale, tym intensywniejsze zapalenie śluzówki jelita.

Kiedy wykonać badanie kalprotektyny

Badanie kalprotektyny w kale wykonywane jest jako badanie pierwszego wyboru u pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami jelitowymi, charakterystycznymi dla niegroźnego zespołu jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) oraz niebezpiecznej w skutkach nieswoistej choroby zapalnej jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD).

Badanie kalprotektyny to proste badanie kału pozwalające uniknąć niepotrzebnej kolonoskopii na etapie diagnostyki różnicowej obu chorób u pacjentów, u których faktyczną przyczyną objawów jest zespół jelita drażliwego.

Jeżeli cierpisz na przewlekłe dolegliwości jelitowe i chcesz dowiedzieć się, co jest ich przyczyną, wykonaj najpierw bezbolesne badanie kalprotektyny w kale. Jeżeli Twój wynik będzie zawierał się w normie, może okazać się że kolonoskopia wcale nie jest konieczna!

Z drugiej strony, jeżeli okaże się że stężenie kalprotektyny jest podwyższone , lekarz może skierować Cię na badanie kolonoskopowe. Wynik badania kalprotektyny pełni wtedy rolę markera ostrzegawczego, a kolonoskopia może uratować Ci życie.

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl