Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny

Znajdź laboratorium














Wady i zalety kolonoskopii

Kolonoskopia jest to badanie inwazyjne, polegające na umieszczeniu wziernika endoskopu w jelicie grubym pacjenta, często połączone z pobraniem wycinka błony śluzowej jelita do oceny histopatologicznej. Często zlecane jest przez lekarzy w diagnostyce przyczyn przewlekłych dolegliwości jelitowych.

Zalety kolonoskopii

Kolonoskopia jest bardzo czułym badaniem, pozwalającym ocenić wygląd błony śluzowej jelita. Podczas badania lekarz może sprawdzić, czy w jelicie pacjenta toczy się stan zapalny.

Podczas kolonoskopii możliwe jest także jednoczesne wykonanie biopsji jelita, czyli pobranie fragmentu śluzówki jelita do oceny histopatologicznej w celu identyfikacji postaci IBD (wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna) lub wykrycia zmian nowotworowych.

Dodatkowo, jeżeli podczas badania okaże się, że w jelicie pacjenta obecne są polipy, lekarz w zależności od ich ilości i wielkości może usunąć polipy już w trakcie badania kolonoskopowego!
W związku z tym kolonoskopia ma duże znaczenie w profilaktyce nowotworów, ponieważ to właśnie z polipów najczęściej rozwija się nowotwór, a ich usunięcie jest ważnym krokiem zapobiegającym rozwojowi choroby nowotworowej.

Wady kolonoskopii

Kolonoskopia, badanie nieprzyjemne i krępujące, jeżeli nie jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, wiąże się z silnym bólem. Przygotowanie do kolonoskopii wymaga bycia na czczo i dokładnego oczyszczenia jelita poprzez podanie środków przeczyszczających i wykonywanie lewatyw. Mimo to przygotowanie do badania nie zawsze się udaje – wówczas wynik kolonoskopii nie jest miarodajny.

Klonoskopia związana jest z:

  • bólem, ogólnym dyskomfortem i skrępowaniem
  • trudnym przygotowaniem do badania
  • długim czasem wykonania badania
    (od 15 do 60 min.)
  • ryzykiem wystąpienia powikłań
    (przebicie lub uszkodzenie ściany jelita)


W niektórych przypadkach można uniknąć kolonoskopii, wykonując badanie kalprotektyny w kale. Pamiętaj jednak, aby swój wynik zawsze skonsultować z lekarzem!

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl