Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Dlaczego chorujemy na IBS?

Każdy z nas chociaż raz w życiu cierpiał z powodu biegunki, zaparcia lub bólów brzucha. Ale co jeśli objawy te zaczynają się powtarzać i nabierają przewlekłego charakteru? Nie wolno ich bagatelizować i należy jak najszybciej udać się do lekarza! Przyczyną dolegliwości może być zarówno zespół jelita drażliwego (IBS), jak i nieswoista choroba zapalna jelit (IBD). Więcej informacji na temat diagnostyki różnicowej IBS od IBD i znaczenia badania poziomu kalprotektyny w kale znajdziesz tutaj.

Przyczyny rozwoju IBS

Zespół jelita drażliwego, ze względu na rosnącą w ostatnim czasie liczbę chorych na świecie, zyskał miano choroby cywilizacyjnej. Do tej pory nie ustalono jednoznacznej przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego. Przypuszcza się jednak, że za tę chorobę odpowiedzialne są m.in.:

  • nieprawidłowe skurcze jelit – jelita zbudowane są z mięśni, których zadaniem jest przesuwanie treści pokarmowej; silniejsze i trwające dłużej skurcze mogą powodować nadmierną produkcję gazów, wzdęcia i biegunki, a słabe mogą spowolnić przesuwanie się treści pokarmowej i wywoływać zaparcia
  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego – brak kontroli nad procesem wysyłania sygnałów nerwowych między mózgiem a jelitami może powodować zbyt silną reakcję organizmu na wszelkie zmiany w procesie trawienia, czyli m.in. bóle brzucha, biegunki lub zaparcia
  • nadwrażliwość trzewna (również związana z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu nerwowego), czyli zwiększone odczuwanie bólu w odpowiedzi na bodźce mechaniczne (np. odczuwanie silnych wzdęć przy małej ilości gazów)
  • zaburzenia w procesie wchłaniania żółci produkowanej przez wątrobę
  • przebyte bakteryjne lub wirusowe zakażenie układu pokarmowego
  • zaburzenia składu mikroflory jelitowej
  • przerost liczby bakterii w jelicie cienkim.

Co wpływa na nasilenie objawów IBS?

Objawy IBS występują z różnym nasileniem. Czasem ból brzucha jest łagodny, a czasem nie do wytrzymania. Jakie czynniki sprawiają, że symptomy choroby stają się jeszcze bardziej uciążliwe?

Za nasilenie objawów zespołu jelita drażliwego odpowiadają takie czynniki jak:

  • spożywanie niektórych pokarmów – wiele osób odczuwa silniejsze dolegliwości jelitowe po zjedzeniu lub wypiciu określonych produktów, w tym artykułów zawierających pszenicę, produktów mlecznych, owoców cytrusowych, fasoli, kapusty, mleka i napojów gazowanych
  • stres – symptomy IBS nasilają się w okresach zwiększonego stresu, przy czym stres ich nie powoduje, a jedynie nasila
  • hormony – kobiety odczuwają nasilenie objawów szczególnie przed wystąpieniem menstruacji lub podczas jej trwania.

Powikłania

Zespół jelita drażliwego nie wiąże się z zagrażającymi życiu pacjenta powikłaniami. Przewlekłe biegunki lub zaparcia są natomiast bardzo częstą przyczyną hemoroidów. Poza tym objawy występujące w przebiegu IBS znacznie obniżają jakość życia chorych – wpływają negatywnie na życie towarzyskie i są jednymi z głównych przyczyn nieobecności w pracy. IBS może również prowadzić do zaburzeń nastroju, a nawet do depresji.

Opracowano na podstawie:

Irritable bowel syndrome, Mayo Clinic, www.mayoclinic.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl