Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














IBS a IBD – gdzie jest różnica?

IBS i IBD w początkowym stadium charakteryzują się bardzo podobnymi objawami (bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub zaparcia, nadmierne gazy itp.), jednak mają diametralnie różne skutki dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego też różnicowanie IBS i IBD jest bardzo ważne, a diagnostyka tych schorzeń stanowi duże wyzwanie!

IBS – co to takiego?

Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) to choroba przewlekła, która objawia się dyskomfortem lub bólami brzucha oraz rozstrojonym rytmem wypróżnień. Dolegliwości te wynikają z nieregularnych skurczów jelita grubego, a więc IBS zalicza się do zaburzeń funkcjonalnych jelit. Na zespół jelita drażliwego choruje 10–20% dorosłych, z czego aż dwie trzecie stanowią kobiety! Schorzenie charakteryzuje się łagodnym przebiegiem i nie niesie ze sobą zagrożenia dla życia chorego. Leczenie polega głównie na zastosowaniu odpowiedniej diety, a także wyeliminowaniu czynników stresowych oraz przyjmowaniu leków łagodzących objawy.

Na czym polega IBD?

Znacznie niebezpieczniejsze dla zdrowia i życia są choroby zapalne jelit (ang. inflammatory bowel disease, IBD). Do grupy IBD zalicza się chorobę Leśniowskiego-Crohna (ChLC), wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) oraz inne nieokreślone zapalenia jelit (ang. colitis indeterminata, IC). Poszczególne choroby należące do IBD mogą różnić się lokalizacją zmian zapalnych. W ChLC zmiany zapalne mogą dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, zaś w przypadku WZJG występują wyłącznie w jelicie grubym. Zbyt późno postawiona diagnoza lub brak odpowiedniego leczenia mogą prowadzić do nieodwracalnych powikłań, zagrażających życiu pacjenta, w tym do raka jelita grubego.

Badanie poziomu kalprotektyny w kale

Złotym standardem w diagnostyce IBD jest badanie endoskopowe z pobraniem wycinka jelita do oceny histopatologicznej. Kolonoskopia wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Oznaczenie stężenia kalprotektyny w kale pełni rolę wskaźnika intensywności stanu zapalnego w jelicie. Im wyższy jest jej poziom, tym bardziej intensywne jest zapalenie śluzówki jelita. Badanie kalprotektyny w kale może być wykonane jako badanie pierwszego wyboru u pacjentów z przewlekłymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, charakterystycznymi zarówno dla niegroźnego zespołu jelita drażliwego, jak i niebezpiecznej w skutkach nieswoistej choroby zapalnej jelit. Dzięki temu badaniu możliwe jest różnicowanie IBS i IBD! W IBD poziom kalprotektyny w kale jest znacznie wyższy niż w przypadku IBS.

Pamiętaj, aby swój wynik zawsze skonsultować z lekarzem!

KALPROTEKTYNA w normie – poniżej 50 µg/g

Wynik w zakresie normy wyklucza proces zapalny w jelicie. Przyczyną dolegliwości prawdopodobnie jest zespół jelita drażliwego.

Lekarz może zrezygnować z kolonoskopii, jeżeli objawy są typowe i nie budzą dużego niepokoju.

KALPROTEKTYNA podwyższona – pomiędzy 50 a 150 µg/g

Należy diagnozować przyczyny stanu zapalnego (zakażenia bakteryjne i pasożytnicze, nietolerancje pokarmowe, działania niepożądane leków) oraz powtórzyć badanie kalprotektyny.

KALPROTEKTYNA wysoka – powyżej 150 µg/g

Podwyższone stężenie wskazuje na aktywny proces zapalny i wymaga szybkiego rozszerzenia diagnostyki (kolonoskopii, badań kontrastowych, RTG, dalszych badań laboratoryjnych).

Bezbolesne i nieskomplikowane badanie kalprotektyny  pozwala uniknąć kolonoskopii na etapie diagnostyki różnicowej obu chorób u pacjentów, u których rzeczywistą przyczyną objawów jest zespół jelita drażliwego.

Jeżeli cierpisz na uciążliwe, przewlekłe dolegliwości jelitowe i chcesz dowiedzieć się, jaka jest ich przyczyna, wykonaj bezbolesne badanie kalprotektyny w kale. Jeśli Twój wynik będzie w normie, lekarz może zadecydować o braku konieczności wykonania kolonoskopii.

Źródła:

  1. Olender K., Bergmann K., Odrowąż-Sypniewska G., Kalprotektyna w kale jako marker zapalny w nieswoistych zapaleniach jelit. Diagnostyka Laboratoryjna 2012; 48(4): 433–439.
  2. Mattar M.C., Lough D., Pishvaian M.J., Charabaty A., Current Management of Inflammatory Bowel Disease and Colorectal Cancer. Gastrointestinal Cancer Research 2011; 4(2): 53–61.
  3. Fengming Y., Jianbing W., Biomarkers of Inflammatory Bowel Disease. Disease Markers 2014; 109(5): 1–11.
  4. Sherwood R.A., Faecal Markers of Gastrointestinal Inflammation. Journal of Clinical Pathology 2012; 65(11): 981–985.

Jedna odpowiedź do “IBS a IBD – gdzie jest różnica?”

  1. Tomasz pisze:

    Artykuł całkiem ciekawy, aczkolwiek z przecenianiem roli kalprotektyny jako pewnego wyznacznika i markera byłbym bardzo ostrożny. W moim przypadku stężenie kalprotektyny w kale wynosi zawsze poniżej 50µg/g (zielona ramka), a po wykonaniu kolonoskopii i poddaniu wycinków badaniu oligobiopsyjnemu, okazuje się, że przechodzę fazę aktywną WZJG. Wiem, że to nieswoiste i z takim przypadkiem jak ja, mój lekarz zetknął się pierwszy raz w życiu, aczkolwiek skoro takie coś się zdarza, to te rameczki kolorowe nie mają włąściwie sensu. Reasumująć… wynik kalprotektyny w zakresie normy NIE WYKLUCZA procesu zapalnego w jelicie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl