Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Jak żyć i nie zwariować z NZJ?

Niezależnie od tego, czy nieswoiste zapalenie jelit (NZJ) zostało zdiagnozowane niedawno, czy też już jakiś czas temu, ważne jest, aby zrozumieć jego wpływ na życie codzienne. Pozwoli to nie tylko na poprawę stanu zdrowia, ale również wpłynie na komfort życia codziennego i samopoczucie.

Styl życia

Życie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) lub chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChLC) wiąże się z pewnymi ograniczeniami. C​hory jest zmuszony dostosować swój styl życia do stanu zdrowia: może to oznaczać zmiany w diecie, relacjach, a także w szkole, na studiach, czy w pracy. Choroba może mieć wpływ na różne aspekty życia codziennego. Nawet, jeśli pacjent czuje się przez większość czasu względnie dobrze, przewlekłość choroby może czasami wydawać się przytłaczająca. Osoby cierpiące na NZJ często martwią się, jaki wpływ na życie osobiste i społeczne, zdolność do nauki i pracy, a także sprawy finansowe będzie miała choroba w przyszłości.

Zastanawiają się również, czy powiedzieć o NZJ swojemu partnerowi, przyjaciołom, nauczycielom, pracodawcy i współpracownikom, czy też zachować tak osobistą rzecz dla siebie. Kłopotliwe bywają sytuacje, w których pojawia się nagła potrzeba skorzystania z toalety, czasem również w miejscu publicznym. Mimo to większość osób z NZJ prowadzi ciekawe i intensywne życie.

Świadomość – ważna rzecz!

Najważniejsze i zarazem najlepsze co chory na NZJ może zrobić, to zdobyć jak najszerszą wiedzę o swojej chorobie i zaangażować się w terapię. Konsultacje z lekarzem specjalistą, ułatwiające podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów, dają poczucie kontroli nad własnym życiem. Otwarte i szczere zadawanie pytań, które rozwiewają wszelkie wątpliwości jest bardzo pomocne, szczególnie jeśli coś wydaje się niezrozumiałe lub jeśli uzyskana odpowiedź jest niejasna. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrana dieta i dbanie o własny komfort psychiczny mogą mieć duży wpływ na przebieg choroby.

10 wskazówek dla osób żyjących z nieswoistym zapaleniem jelit (NZJ)

  1. Dowiedz się jak najwięcej o swojej chorobie i jej symptomach. Jeśli masz jakieś obawy lub czegoś nie rozumiesz, zrób listę i przy następnej wizycie skonsultuj to ze swoim lekarzem prowadzącym.
  2. Pamiętaj, że każdy choruje w inny sposób. Nie istnieje typowy przypadek.
  3. Znajdź kogoś, z kim możesz porozmawiać na temat swojego stanu zdrowia, kto postara się ciebie zrozumieć i da poczucie bezpieczeństwa.
  4. Odżywiaj się prawidłowo, stosuj urozmaiconą i zrównoważoną dietę.
  5. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna! Pamiętaj, że nie musisz z niej rezygnować! Jednak, aby sobie nie zaszkodzić, dostosuj ruch i wysiłek do obecnego stanu zdrowia.
  6. Zapytaj swojego lekarza prowadzącego jak działają, jakie mają skutki uboczne i jak długo będziesz stosować przepisane leki.
  7. Kiedy zdecydujesz się na leczenie, upewnij się, że postępujesz prawidłowo: jeśli przepisano leki, zażywaj je regularnie i zgodnie z zaleceniami.
  8. Pamiętaj, że niektóre leki muszą być zażywane nawet po ustąpieniu objawów – ich celem jest utrzymanie choroby w stanie remisji.
  9. Nie pal! Podejrzewa się, że palenie przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia chorego, szczególnie w chorobie Leśniowskiego-Crohna.
  10. Jeśli chorujesz na NZJ możesz potrzebować regularnej kolonoskopii, aby wykluczyć rozwój raka jelita grubego.

Nieswoiste zapalenie jelit może oznaczać konieczność pewnych zmian, ale nie powinno to powstrzymać Cię od prowadzenia satysfakcjonującego i ciekawego życia!

Źródła:
http://www.guts4life.com/living-with-ibd
https://calpro.no/ibd-info/patients/how-to-live-with-ibd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl