Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Kalprotektyna – co to takiego?

Internet to kopalnia informacji o otaczającym nas świecie. Szukamy w nim wiedzy dosłownie na każdy temat, począwszy od porad dekoratorskich i modowych przez inspiracje kulinarne aż po ciekawostki naukowe. Bardzo popularne stało się również wykorzystywanie Internetu do poszukiwania informacji o chorobach, metodach ich diagnozowania i leczenia. Nie bez powodu wyszukiwarka Google nazywana jest żartobliwie „Dr Google”. Niedawno w Internecie zrobiło się głośno o tajemniczej cząsteczce, która odgrywa znaczącą rolę w diagnostyce przewlekłych chorób jelit – kalprotektynie. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć istotę tego nieskomplikowanego, a jakże użytecznego diagnostycznie białka.

Czym jest kalprotektyna?

Kalprotektyna po raz pierwszy została opisana w 1980 r. Dziś wiemy, że jest białkiem, czyli wielocząsteczkowym związkiem chemicznym zbudowanym z aminokwasów połączonych wiązaniami peptydowymi. Do jej produkcji dochodzi głównie w jednym z rodzajów białych krwinek – neutrofilach. Kalprotektyna jest heterodimerem. Oznacza to, że składa się z dwóch różnych, połączonych ze sobą białek: S100A8 i S100A9.

Kalprotektyna jest przedstawicielem pewnej rodziny białek – białek ostrej fazy. Białka te uwalniane są w odpowiedzi na wystąpienie stanu zapalnego w ludzkim organizmie. W zależności od miejsca pojawienia się stanu zapalnego kalprotektyna uwalniana jest odpowiednio do surowicy, płynów ustrojowych, moczu lub kału. Obecnie największe znaczenie diagnostyczne ma badanie stężenia kalprotektyny w próbce kału, które posiada zastosowanie w diagnostyce chorób zapalnych jelit.

W jaki sposób kalprotektyna uwalniana jest do kału?

Jeśli w jelicie wystąpi stan zapalny, to właśnie neutrofile pojawiają się tam z odsieczą jako pierwsze. Przenikając przez ścianę jelita do jego wnętrza, ulegają zniszczeniu, uwalniając jednocześnie swoje zasoby kalprotektyny poza obręb komórki. Kalprotektyna ostatecznie gromadzi się w kale i jest razem z nim wydalana.

Kalprotektyna pełni więc rolę informatora o tym, jak bardzo zaawansowany jest stan zapalny w jelicie. Ponieważ jest uwalniania z neutrofilów, między liczbą tych białych krwinek a stężeniem kalprotektyny w kale istnieje prosta zależność – im więcej neutrofilów bierze udział w procesie zapalnym, tym silniejsze zapalenie i tym większy poziom kalprotektyny w kale.

 Dlaczego badanie stężenia kalprotektyny w kale ma tak istotne znaczenie?

Badanie to ma szczególne znaczenie w diagnostyce przyczyn przewlekłych objawów jelitowych. Zalicza się do nich m.in. przewlekłe bóle brzucha, ciągłe biegunki lub zaparcia (lub ich naprzemienne występowanie), a także nadmierne wzdęcia i oddawanie gazów. Ponieważ wymienione objawy znacznie obniżają jakość życia (nie tylko prywatnego, ale i zawodowego), wiele osób decyduje się na wizytę u lekarza. I słusznie, gdyż dolegliwości te często wiążą się z przewlekłą chorobą jelit, taką jak zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS), ale są charakterystyczne także dla początkowej fazy rozwoju niezwykle groźnych nieswoistych chorób zapalnych jelit (choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego).

Dzięki pojawieniu się na rynku diagnostycznym możliwości oznaczenia poziomu kalprotektyny w kale kolonoskopia przestała być badaniem wykonywanym w ocenie przyczyn przewlekłych dolegliwości jelitowych w pierwszej kolejności. Teraz badaniem takim jest właśnie oznaczenie stężenia kalprotektyny w kale. Wynik w normie i brak dodatkowych niepokojących objawów pozwala lekarzowi na zrezygnowanie z wykonania bolesnego i nieprzyjemnego badania kolonoskopowego. W takim przypadku prawdopodobną przyczyną objawów nie jest choroba jelit o podłożu zapalnym, ale choroba funkcjonalna – zespół jelita drażliwego.

O zaletach badania poziomu kalprotektyny w odniesieniu do kolonoskopii przeczytasz tutaj:  https://kalpro.pl/badanie-kalprotektyny-kale-kontra-kolonoskopia/.

Gdzie można wykonać badanie poziomu kalprotektyny w kale?

Jeżeli męczą Cię przewlekłe dolegliwości jelitowe (bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zaparcia czy uciążliwe gazy), chcesz się dowiedzieć, co jest ich przyczyną, a boisz się kolonoskopii…

KLIKNIJ i wyszukaj najbliższe laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny w kale w Twojej okolicy

Opracowano na podstawie:

Olender K. et al., Kalprotektyna w kale jako marker zapalny w nieswoistych zapaleniach jelit. Diagnostyka Laboratoryjna 2012; 48 (9): 433–439.

2 odpowiedzi na “Kalprotektyna – co to takiego?”

  1. […] Kalprotektyna to białko uwalniane do surowicy, płynów ustrojowych, moczu oraz kału w odpowiedzi na wystąpienie stanu zapalnego w naszym organizmie. Obecnie największe znaczenie diagnostyczne ma oznaczanie poziomu kalprotektyny w próbce kału. Jest ono wykorzystywane w diagnostyce przewlekłych chorób zapalnych jelit. Jako że pozwala na identyfikację i monitorowanie stanu zapalnego w jelitach, naukowcy postanowili zbadać użyteczność tego badania w diagnozowaniu choroby uchyłkowej jelita grubego. […]

  2. […] zaczęli interesować się użytecznością badania kalprotektyny w kale w diagnostyce celiakii. Kalprotektyna jest przecież markerem stanu zapalnego. Wyniki badań zdają się być obiecujące, jednak tylko w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl