Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Jakie objawy są charakterystyczne dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?

 

Charakterystycznym objawem WZJG jest biegunka z domieszką śluzu i krwi w kale. Aż 90% chorych zgłasza obecność krwi w stolcu. Ponadto występują kurczliwe bóle brzucha oraz bolesne parcie na stolec, odczuwane nawet przy niewielkiej jego ilości. Chorzy często odczuwają nagłą potrzebę skorzystania z toalety, również w ciągu nocy.

Od czego zależą objawy WZJG?

Objawy WZJG zależą od tego, jak duża część jelita objęta jest stanem zapalnym, oraz od aktywności choroby. Pacjenci z WZJG:

  • o łagodnym przebiegu mogą wypróżniać się nawet rzadziej niż 4 razy na dobę i nie występują u nich dodatkowe niepokojące objawy, takie jak np. krew w kale,
  • o umiarkowanym przebiegu (ok. 70% chorych) wypróżniają się częściej niż 4 razy na dobę, a w kale pojawia się krew,
  • o ostrym przebiegu wypróżniają się powyżej 6 razy w ciągu doby i łączy się to z występowaniem krwi w kale; charakterystyczna dla ostrego przebiegu choroby jest także gorączka oraz zaburzenia pracy serca (tachykardia),
  • o piorunującym przebiegu wypróżniają się nawet 20 razy na dobę i występuje u nich znaczne krwawienie z odbytu, odczuwają również wzdęcia i tkliwość brzucha.

Do jakiego lekarza się zwrócić?

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów jelitowych należy zwrócić się do lekarza specjalisty, jakim jest gastroenterolog. Można również zgłosić się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdzi, czy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad połączony z wykonaniem badania przedmiotowego (inaczej fizykalnego). Oprócz pytań dotyczących rodzaju objawów lekarz powinien upewnić się, czy na pewno są one związane z WZJG. W tym celu konieczne jest uzyskanie informacji od pacjenta na temat ostatnio odbytych podróży, ryzyka wystąpienia choroby zakaźnej jelita czy też przebytego zabiegu usunięcia wyrostka robaczkowego. Co ciekawe, stwierdzono, że usunięcie wyrostka robaczkowego spowodowane wystąpieniem stanu zapalnego zmniejsza ryzyko zachorowania na WZJG w przyszłości.

Opracowano na podstawie:

1. Lashner B.A., Ulcerative colitis, www.clevelandclinicmeded.com
2. Wytyczne ECCO-EFCCA dla pacjentów chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego

2 odpowiedzi na “Jakie objawy są charakterystyczne dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego?”

  1. […] Objawy charakterystyczne dla WZJG […]

  2. […] osób z NZJ prowadzi ciekawe i intensywne życie. Życie z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) lub chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChLC) wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. C​hory […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl