Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Oznaczanie poziomu kalprotektyny w kale ulubionym badaniem pacjentów z IBD?

Chorzy na nieswoiste choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego) często muszą wykonywać badania kontrolne. Są one bardzo istotne, ponieważ pozwalają na monitorowanie przebiegu choroby, wczesne wychwycenie powikłań czy też skutków ubocznych długotrwałego stosowania leków. Jednym z takich badań jest kolonoskopia. Badanie to nie należy do najprzyjemniejszych. Często wiąże się bólem, a także kojarzy z uczuciem wstydu i skrępowania. Na szczęście na rynku testów diagnostycznych pojawiło się badanie stężenia kalprotektyny w kale. Jest ono całkowicie bezbolesne, a co najważniejsze – pozwala na zmniejszenie liczby wykonywanych kontrolnie kolonoskopii w monitorowaniu przebiegu nieswoistych chorób zapalnych jelit (IBD).

Zalety badania poziomu kalprotektyny w kale

Istnieje wiele publikacji naukowych wskazujących na to, że jeżeli chodzi o sprawdzenie kondycji śluzówki jelita, wynik badania stężenia kalprotektyny w kale u pacjentów z IBD odpowiada wynikowi uzyskanemu w badanu endoskopowym. Innymi słowy, kalprotektyna jest wiarygodnym wskaźnikiem intensywności stanu zapalnego śluzówki jelita zarówno we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, jak i w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Wynik ilościowy pozwala lekarzowi na wiarygodną ocenę aktywności stanu zapalnego, bez konieczności wykonywania badania endoskopowego. Dlatego też badanie poziomu kalprotektyny może być wykorzystywane do:

  • bezbolesnego monitorowania aktywności IBD,
  • wiarygodnej oceny skuteczności leczenia,
  • oceny prawdopodobieństwa nawrotu choroby w okresie remisji klinicznej.

Kalprotektyna w ocenie skuteczności leczenia

Nieswoiste choroby zapalne jelit charakteryzują się naprzemiennym występowaniem okresów remisji (dobrego samopoczucia pacjenta) i nawrotów. W leczeniu IBD chodzi nie tylko o to, aby pacjent fizycznie czuł się dobrze, ale także o doprowadzenie do całkowitego wygojenia się zmian zapalnych w jelicie. Jeszcze do niedawna w ocenie skuteczności leczenia często wykorzystywano badanie kolonoskopowe. Obecnie, dzięki badaniu poziomu kalprotektyny w kale, możliwe jest przeprowadzenie bezbolesnej i równie wiarygodnej oceny skuteczności leczenia nieswoistych chorób zapalnych jelit.

Kalprotektyna w ocenie prawdopodobieństwa nawrotu IBD

Często zdarza się, że u chorego w okresie dobrego samopoczucia (remisji klinicznej) w jelicie dochodzi do powolnego, stopniowego i bezobjawowego zaostrzenia stanu zapalnego. W konsekwencji tego procesu pacjent może z dnia na dzień doświadczyć gwałtownego nawrotu choroby, który często wiąże się z dłuższą wizytą w szpitalu. Gwałtowny nawrót choroby, tzw. ostry rzut, może w niektórych przypadkach być wskazaniem do leczenia operacyjnego. Regularne wykonywanie badania stężenia kalprotektyny w kale w okresie remisji klinicznej pozwala na odpowiednio wczesne wychwycenie momentu zaostrzenia się procesu zapalnego i zareagowanie leczeniem, aby pacjent uniknął ostrego rzutu choroby.

Podsumowując…

Kolonoskopia to bardzo wiarygodna i ceniona metoda diagnostyczna. Jest stosowana przede wszystkim w profilaktyce nowotworu jelita grubego, na którego rozwój szczególnie narażeni są właśnie pacjenci z IBD. Badanie poziomu kalprotektyny w kale nie jest w stanie całkowicie zastąpić kolonoskopii, może jednak bardzo ułatwić pacjentom codzienną walkę z chorobą. Należy także pamiętać, że ostateczną decyzję o wykonaniu badania endoskopowego zawsze powinien podjąć lekarz!

Opracowano na podstawie:

Smith L.A., Gaya D.R., Utility of faecal calprotectin analysis in adult inflammatory bowel disease. World Journal of Gastroenterology 2012; 18 (46): 6782–6789.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl