Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium


Znaczenie diety w nieswoistych chorobach zapalnych jelit

Nieswoiste choroby zapalne jelit (NZJ) charakteryzują się występowaniem przewlekłych stanów zapalnych głównie w obrębie jelit, ale zapalenie może dotyczyć całej długości przewodu pokarmowego (od jamy ustnej do odbytu). W związku z tym, że jest on odpowiedzialny za wchłanianie składników odżywczych, rozwój stanu zapalnego może znacznie zaburzyć ten proces. Dlatego też u osób z NZJ często obserwuje się niedobory masy ciała oraz zbyt niski poziom witamin i składników mineralnych w organizmie.

Niedobory pokarmowe w WZJG i ChLC

U pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) do niedoborów pokarmowych i niedożywienia dochodzi rzadziej, ponieważ u nich zmiany zapalne występują w jelicie grubym, odpowiedzialnym jedynie za wchłanianie wody i soli mineralnych. Inaczej jest w przypadku pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna (ChLC), u których stan zapalny dotyczy także jelita cienkiego, zmniejszając tym samym powierzchnię wchłaniania odżywczych składników pokarmowych, co prowadzi do poważnych niedoborów. W związku z tym właściwa dieta w przebiegu NZJ ma szczególne znaczenie.

Znaczenie diety w przebiegu NZJ

Właściwa dieta w NZJ wpływa na:

  • przebieg nieswoistych chorób zapalnych jelit, łagodząc objawy,
  • przebieg leczenia,
  • przyśpieszenie procesu przejścia z fazy zaostrzenia do fazy remisji,
  • długość okresów remisji,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia pozajelitowych objawów choroby.

Należy jednak pamiętać, że nie istnieje jedna uniwersalna dieta dla pacjentów z NZJ, a zalecenia dietetyczne różnią się w zależności od fazy choroby. Chorzy, oprócz przestrzegania pewnych uniwersalnych zasad żywieniowych, powinni przede wszystkim dokładnie obserwować reakcję swojego organizmu na konkretne składniki pokarmowe.

Chciałbyś wiedzieć więcej na temat badania poziomu kalprotektyny w kale?


Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat zastosowania tego badania.

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl