X
Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium


SIBO – objawy, diagnostyka i leczenie

Jelito cienkie to część układu pokarmowego łącząca żołądek z jelitem grubym. Odpowiada za wchłanianie produktów trawienia pokarmu, a proces ten jest kluczowy dla prawidłowego odżywienia naszego organizmu. W jelicie cienkim bytują bakterie, ale jest ich znacznie mniej niż w jelicie grubym. Jelito grube i cienkie różnią się również rodzajem zamieszkujących je bakterii. SIBO to stan, w którym obserwuje się znaczny wzrost liczby bakterii w jelicie cienkim, przy czym pośród nich znajdują się także te pierwotnie występujące w jelicie grubym. Przerost bakterii w jelicie cienkim, zwany też zespołem rozrostu bakteryjnego, to schorzenie, które powoduje uciążliwe objawy ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dolegliwości te często mylone są z objawami występującymi w zespole jelita drażliwego.

10 czynników, które mogą świadczyć o tym, że cierpisz na SIBO

SIBO można podejrzewać u osób, u których występują:

 1. gazy,
 2. wzdęcia,
 3. biegunki,
 4. bóle lub skurcze brzucha,
 5. zaparcia (mniej powszechne od biegunek),
 6. niedobory witaminy B12 oraz innych witamin i minerałów,
 7. zaburzenia we wchłanianiu tłuszczów,

a także u osób z:

 1. zespołem jelita drażliwego lub nieswoistą chorobą zapalną jelit,
 2. nietolerancją pokarmową glutenu, kazeiny, laktozy, fruktozy i innych (więcej informacji na temat nietolerancji pokarmowych znajdziesz tutaj),
 3. przewlekłymi chorobami, takimi jak fibromialgia, zespół chronicznego zmęczenia, cukrzyca, zaburzenia nerwowo-mięśniowe i choroby autoimmunologiczne.

Jak zdiagnozować SIBO?

Test oddechowy – badanie to jest złotym standardem diagnostyki SIBO, pomimo że jest dosyć uciążliwe. Pacjent musi pościć przez 12 godzin przed badaniem, a następnie wdmuchnąć powietrze w mały balonik. Tak zbierana jest wyjściowa próbka wydychanego powietrza. Następnie osoba badana musi przyjąć odpowiednią ilość cukru, a po jego spożyciu przez 3 godziny lub więcej pobierane są kolejne próbki powietrza w 15–20-minutowych odstępach. Nieprawidłowy wynik testu oddechowego może świadczyć także o niewydolności trzustki lub celiakii.

Test pośredni dysbiozy – badanie to jest wykonywane z próbki moczu w celu identyfikacji produktów będących metabolitami drożdży lub bakterii jelita cienkiego. Jeżeli w Twoim jelicie znajdują się drożdże lub doszło do przerostu bakterii, ich metabolity pojawią się w moczu. Ocena poziomu tych związków w badanym materiale może być źródłem istotnych informacji na temat nieprawidłowej flory bakteryjnej zasiedlającej jelita.

Badanie kału – badanie to pozwala ocenić stan flory bakteryjnej w jelicie grubym. Jeżeli zaobserwowany zostanie nadmiar dobrych bakterii, można podejrzewać SIBO.

Wywiad z pacjentem – w postawieniu diagnozy pomocny jest także wywiad z pacjentem, dotyczący historii i rodzaju jego dolegliwości.

Sprawdź, czy mikrobiota jelitowa i SIBO mogą wpływać na przebieg choroby COVID-19

Jak leczyć SIBO?

Standardowa terapia SIBO obejmuje przyjmowanie antybiotyku o nazwie Xifaxan. W związku z tym, że nie jest on dobrze wchłaniany przez organizm, pozostaje głównie w jelitach i jest bardzo skuteczny w leczeniu SIBO. Pomocne jest także przejście pacjenta na dietę niskowęglowodanową i wolną od białej, rafinowanej mąki, a także cukrów oraz alkoholu. SIBO to choroba, która po zakończeniu leczenia może powrócić, dlatego też zaleca się stosowanie długoterminowej diety.

Opracowano na podstawie:

1. Dr Amy Myers, 10 Signs You Have Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO)
2. Dukowicz A.C. et al., Small Intestinal Bacterial Overgrowth: A Comprehensive Review. Gastroenterology & Hepatology 2007; 3(2): 112–122.

4 odpowiedzi na “SIBO – objawy, diagnostyka i leczenie”

 1. Aldona pisze:

  Witam

  Proszę o informację gdzie moge zglosic się do lekarza który pomoze mi z tym problemem.
  Od 10 lat mam problemy z jelitami.wzdecia,zaparcia,bole brzucha,gazy.
  Moje jelita nie działają jak powinny,nie slychac zeby mi burczalo w brzuch. Tylko ciągle zaparcia . Muszę uzywac tabletek na przeczyszczenie zeby ulzylo.
  Bardzo proszę o pomoc.

  Pozdrawiam

  • Anna Mościszko pisze:

   Szanowna Pani,

   W związku z występującymi przewlekle dokuczającymi i niepokojącymi objawami rekomenduję pilną wizytę u specjalisty gastroenterologa, który pomoże zdiagnozować i leczyć Pani dolegliwości.

   Pozdrawiam serdecznie
   Mgr inż. Anna Mościszko
   Junior Product Manager ds. ALD, CIBD i Kalprotektyny

 2. Kasia pisze:

  Ibs mam. od 10 lat żadne leki nie pomagają chodzę od lekarza do lekarza strasznie się z tym pogubiłam
  Z tym nieda się
  Fukćjonowac.
  Tylko się wegetuje

 3. Beata pisze:

  Wzdęty i twardy brzuch co to oznacza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

X
alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl