Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium


SIBO – objawy, diagnostyka i leczenie

Jelito cienkie to część układu pokarmowego łącząca żołądek z jelitem grubym. Odpowiada za wchłanianie produktów trawienia pokarmu, a proces ten jest kluczowy dla prawidłowego odżywienia naszego organizmu. W jelicie cienkim bytują bakterie, ale jest ich znacznie mniej niż w jelicie grubym. Jelito grube i cienkie różnią się również rodzajem zamieszkujących je bakterii. SIBO to stan, w którym obserwuje się znaczny wzrost liczby bakterii w jelicie cienkim, przy czym pośród nich znajdują się także te pierwotnie występujące w jelicie grubym. Przerost bakterii w jelicie cienkim, zwany też zespołem rozrostu bakteryjnego, to schorzenie, które powoduje uciążliwe objawy ze strony dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dolegliwości te często mylone są z objawami występującymi w zespole jelita drażliwego.

10 czynników, które mogą świadczyć o tym, że cierpisz na SIBO

SIBO można podejrzewać u osób, u których występują:

 1. gazy,
 2. wzdęcia,
 3. biegunki,
 4. bóle lub skurcze brzucha,
 5. zaparcia (mniej powszechne od biegunek),
 6. niedobory witaminy B12 oraz innych witamin i minerałów,
 7. zaburzenia we wchłanianiu tłuszczów,

a także u osób z:

 1. zespołem jelita drażliwego lub nieswoistą chorobą zapalną jelit,
 2. nietolerancją pokarmową glutenu, kazeiny, laktozy, fruktozy i innych (więcej informacji na temat nietolerancji pokarmowych znajdziesz tutaj),
 3. przewlekłymi chorobami, takimi jak fibromialgia, zespół chronicznego zmęczenia, cukrzyca, zaburzenia nerwowo-mięśniowe i choroby autoimmunologiczne.

Jak zdiagnozować SIBO?

Test oddechowy – badanie to jest złotym standardem diagnostyki SIBO, pomimo że jest dosyć uciążliwe. Pacjent musi pościć przez 12 godzin przed badaniem, a następnie wdmuchnąć powietrze w mały balonik. Tak zbierana jest wyjściowa próbka wydychanego powietrza. Następnie osoba badana musi przyjąć odpowiednią ilość cukru, a po jego spożyciu przez 3 godziny lub więcej pobierane są kolejne próbki powietrza w 15–20-minutowych odstępach. Nieprawidłowy wynik testu oddechowego może świadczyć także o niewydolności trzustki lub celiakii.

Test pośredni dysbiozy – badanie to jest wykonywane z próbki moczu w celu identyfikacji produktów będących metabolitami drożdży lub bakterii jelita cienkiego. Jeżeli w Twoim jelicie znajdują się drożdże lub doszło do przerostu bakterii, ich metabolity pojawią się w moczu. Ocena poziomu tych związków w badanym materiale może być źródłem istotnych informacji na temat nieprawidłowej flory bakteryjnej zasiedlającej jelita.

Badanie kału – badanie to pozwala ocenić stan flory bakteryjnej w jelicie grubym. Jeżeli zaobserwowany zostanie nadmiar dobrych bakterii, można podejrzewać SIBO.

Wywiad z pacjentem – w postawieniu diagnozy pomocny jest także wywiad z pacjentem, dotyczący historii i rodzaju jego dolegliwości.

Sprawdź, czy mikrobiota jelitowa i SIBO mogą wpływać na przebieg choroby COVID-19

Jak leczyć SIBO?

Standardowa terapia SIBO obejmuje przyjmowanie antybiotyku o nazwie Xifaxan. W związku z tym, że nie jest on dobrze wchłaniany przez organizm, pozostaje głównie w jelitach i jest bardzo skuteczny w leczeniu SIBO. Pomocne jest także przejście pacjenta na dietę niskowęglowodanową i wolną od białej, rafinowanej mąki, a także cukrów oraz alkoholu. SIBO to choroba, która po zakończeniu leczenia może powrócić, dlatego też zaleca się stosowanie długoterminowej diety.

Opracowano na podstawie:

1. Dr Amy Myers, 10 Signs You Have Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO)
2. Dukowicz A.C. et al., Small Intestinal Bacterial Overgrowth: A Comprehensive Review. Gastroenterology & Hepatology 2007; 3(2): 112–122.

14 odpowiedzi na “SIBO – objawy, diagnostyka i leczenie”

 1. Aldona pisze:

  Witam

  Proszę o informację gdzie moge zglosic się do lekarza który pomoze mi z tym problemem.
  Od 10 lat mam problemy z jelitami.wzdecia,zaparcia,bole brzucha,gazy.
  Moje jelita nie działają jak powinny,nie slychac zeby mi burczalo w brzuch. Tylko ciągle zaparcia . Muszę uzywac tabletek na przeczyszczenie zeby ulzylo.
  Bardzo proszę o pomoc.

  Pozdrawiam

  • Anna Mościszko pisze:

   Szanowna Pani,

   W związku z występującymi przewlekle dokuczającymi i niepokojącymi objawami rekomenduję pilną wizytę u specjalisty gastroenterologa, który pomoże zdiagnozować i leczyć Pani dolegliwości.

   Pozdrawiam serdecznie
   Mgr inż. Anna Mościszko
   Junior Product Manager ds. ALD, CIBD i Kalprotektyny

 2. Kasia pisze:

  Ibs mam. od 10 lat żadne leki nie pomagają chodzę od lekarza do lekarza strasznie się z tym pogubiłam
  Z tym nieda się
  Fukćjonowac.
  Tylko się wegetuje

 3. Beata pisze:

  Wzdęty i twardy brzuch co to oznacza?

  • Anna Mościszko pisze:

   Szanowna Pani,

   Dolegliwości, których Pani doświadcza mogą wskazywać na bardzo wiele schorzeń lub zaburzeń. Najważniejsza będzie wizyta lekarska i ukierunkowana diagnostyka istniejącego problemu, która pomoże wdrożyć odpowiednie leczenie.

   Pozdrawiam serdecznie
   Mgr inż. Anna Mościszko
   Junior Product Manager ds. ALD, CIBD i Kalprotektyny

 4. Kasia pisze:

  Napisz do Roksany Środy (Instagram). Poleca przy leczeniu SIBO

 5. Mirosław pisze:

  Dzień dobry ja ogólnie jestem szczupły a wyglądam jak bym był w ciąży ciągle czuję nie strawione jedzenie gazy miałem robione USG 3 razy gastroskopię i wszystko jest dobrze

  • Anna Mościszko pisze:

   Szanowny Panie,

   Towarzyszące Panu objawy mogą występować w wielu schorzeniach oraz zaburzeniach. Najważniejsza jest odpowiednia opieka lekarska oraz diagnostyka istniejącego problemu, warto także zwrócić szczególną uwagę na zdrową dietę.

   Pozdrawiam serdecznie
   Mgr inż. Anna Mościszko
   Junior Product Manager ds. ALD, CIBD i Kalprotektyny

 6. bolek pisze:

  miałem gastroskopie wykazało helobakterie dostałem 3 antybiotyki nic nie pomaga mam bule brzucha bulgotanie mdłości czy moze być sibo

  • Anna Mościszko pisze:

   Szanowny Panie,

   Warto udać się na ponowną wizytę lekarską i być może pogłębić diagnostykę problemu.

   Pozdrawiam serdecznie
   Mgr inż. Anna Mościszko
   Junior Product Manager ds. ALD, CIBD i Kalprotektyny

 7. daras pisze:

  Spróbuj odstawić wszelkie świństwa: białe pieczywo, ciastka, cukier, kawę, alkohol…i codziennie przyjmować bakterie Lactobacillus reuteri takich dla niemowlaków tylko wybierz w aptece te droższe, prawdziwe i w dużych ilościach conajmniej kilka miliardów w kroplach.

 8. Urszula pisze:

  Czy ktoś na zaparcia gazy i tak mam brzuch duży że serce mi Kołata okropny problem juZ lata się ciągnie gastroskopia jest ok USG ok czy ktoś pomoże gorzej się czuje po wyproznueniu osłabia mnie bardzo

  • Anna Mościszko pisze:

   Szanowna Pani,

   Rekomendowana jest u Pani pilna wizyta i opieka specjalisty z zakresu gastroenterologii. Być może warto rozszerzyć diagnostykę o inne badania, oprócz badania USG.

   Pozdrawiam serdecznie
   Mgr inż. Anna Mościszko
   Junior Product Manager ds. ALD, CIBD i Kalprotektyny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl