Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Przygotowanie do gastroskopii

Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego, zwana również gastroskopią, jest badaniem umożliwiającym obejrzenie oraz ocenę stanu przełyku i wpustu, błony śluzowej żołądka, a także odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, który stanowi elastyczna rurka z kamerą. Obraz z wnętrza przewodu pokarmowego przedstawiany jest na monitorze. Podobnie jak w przypadku kolonoskopii, istnieje możliwość pobrania wycinków błony śluzowej do badania histopatologicznego, usunięcia polipów lub tamowania krwawienia. Ponadto w trakcie badania można stwierdzić obecność bakterii Helicobacter pylori w przewodzie pokarmowym.

Jak przygotować się do badania?

Aby badanie mogło zostać przeprowadzone zgodnie z planem, na 6 godzin przed gastroskopią należy powstrzymać się od jedzenia, a na 4 godziny od picia. Przez kilka godzin nie należy także palić papierosów i żuć gumy. Do wykonania badania niezbędna jest pisemna zgoda pacjenta. Jeśli pacjent nosi protezy zębowe, należy je wyjąć. Dokładnych wskazówek oraz rad dotyczących przygotowania na gastroskopii powinna udzielić placówka, w której będzie przeprowadzane badanie.

Jak wygląda gastroskopia?

Pacjent zostaje ułożony na lewym boku, z lekko uniesioną górną połową ciała. Zwykle przed wprowadzeniem endoskopu znieczula się gardło poprzez użycie środka znieczulającego w formie aerozolu; najczęściej jest to lidokaina. Po umieszczeniu w jamie ustnej plastikowego ochraniacza, tzw. ustnika, wprowadza się endoskop i prosi o przełykanie. Istnieje również możliwość przeprowadzenia badania w krótkim znieczuleniu ogólnym. Zaleca się skupienie uwagi pacjenta na głębokim, miarowym oddychaniu, co pozwala zmniejszyć występujący podczas gastroskopii odruch wymiotny.

Po badaniu przez dwie godziny nie należy pić, jeść ani palić. Jeśli zostały zastosowane środki znieczulające i/lub nasenne, przez kilka godzin nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych.

Źródło:

Interna Szczeklika 2017, red. P. Gajewski, Kraków 2017, wyd. 8.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl