Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Testy domowego użytku czy badanie w laboratorium – co wybrać

Badanie poziomu kalprotektyny w kale jest niezwykle przydatne w diagnostyce i monitorowaniu nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ). Jeśli chodzi o wykonanie tego badania, mamy do wyboru szybkie testy kasetkowe do samodzielnego użycia oraz badanie laboratoryjne. Co więc jest lepsze?

Diagnostyka laboratoryjna

Wiele laboratoriów w Polsce oferuje wykonanie badania poziomu kalprotektyny. Niestety zazwyczaj na wynik trzeba poczekać kilka dni. Istnieją jednak powody, które sprawiają, że taki sposób jest dużo bardziej wartościowy.

Przede wszystkim tylko w przypadku wykonania badania w laboratorium mamy pewność, że zostało ono przeprowadzone przez wykwalifikowany personel, czyli ekspertów z dziedziny diagnostyki laboratoryjnej. Są oni zobligowani do stosowania zasad Dobrej Praktyki Laboratoryjnej, a więc badanie wykonywane jest z należytą dokładnością. Każde laboratorium regularnie przechodzi kontrolę jakości, co zapewnia nas o rzetelności wydawanych wyników.

Ponadto badanie w laboratorium wykonuje się przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego odczynników i urządzeń, a wynik jest bardzo precyzyjny i wiarygodny. Wynik badania kalprotektyny wydawany jest w formie ilościowej, co oznacza, że lekarz otrzymuje dodatkową informację na temat intensywności stanu zapalnego w jelicie. Szeroki zakres pomiarowy (od 0 do 2100 µg/g) testu typu ELISA sprawdza się idealnie w monitorowaniu już zdiagnozowanej NChZJ. Jest to bardzo ważne, ponieważ w okresie remisji klinicznej umożliwia przewidzenie nawrotu choroby.

Domowe testy do badania stężenia kalprotektyny

Kuszącą alternatywą są testy kasetkowe, które można wykonać samodzielnie w domu w dogodnym dla siebie momencie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wystarczy zastosować się do instrukcji udzielonej przez producenta testu i po prostu odczytać wynik z okienka kasetki. Niestety nie jest to takie proste.

Najpierw musimy dowiedzieć się, do czego służy każda buteleczka w zestawie. Gdy już upewnimy się, że wszystko dokładnie rozumiemy, możemy przejść do kolejnego etapu – przygotowania próbki. Tutaj pojawiają się pytania: „Czy użyłem wystarczającej ilości kału? A może za dużo lub za mało?”, „Czy temperatura, w jakiej wykonuję badanie, ma znaczenie?”, „Czy konsystencja kału jest prawidłowa i nie wpłynie na mój wynik?”, „Czy wszystko na pewno robię dobrze?”. Gdy uda nam się już przygotować próbkę, przechodzimy do najważniejszego etapu – odczytania wyniku. W tym momencie rodzą się kolejne wątpliwości, zwłaszcza gdy taki test wykonywany jest po raz pierwszy.

Samodzielna ocena intensywności wybarwienia prążka powoduje, że odczyt jest subiektywny, a tym samym narażony na błędy. Zastanawiamy się, jak zinterpretować wynik, jeśli pasek nie wybarwił się całkowicie, pojawiły się tylko kropki lub całość rozmyła się i uniemożliwia odczyt. W takim przypadku jesteśmy zdani wyłącznie na siebie i samodzielnie musimy podjąć decyzję i rozstrzygnąć wątpliwości. To powoduje, że zaczynamy się coraz bardziej stresować, czas odczytu wyniku już minął, a my wciąż nie wiemy, jak go zinterpretować. W dodatku nie mamy możliwości poznania dokładnego stężenia kalprotektyny w naszej próbce, a więc nie jesteśmy w stanie ocenić, na jakim etapie jest nasza choroba. Domowy test do wykonania badania poziomu kalprotektyny przypomina test ciążowy – może dać podpowiedź, ale nigdy nie zastąpi badania w laboratorium.

Wniosek

Oznaczenie stężenia kalprotektyny w kale jest badaniem wykonywanym w przypadku poważnych chorób jelit, w związku z tym tylko precyzyjny wynik ilościowy badania laboratoryjnego umożliwia dokładną ocenę intensywności stanu zapalnego w jelicie i pozwala lekarzowi na podjęcie trafnych decyzji dotyczących dalszego postępowania z pacjentem oraz właściwe monitorowanie przebiegu choroby.

Wystarczy w okienko wyszukiwarki wpisać adres i znaleźć najbliższe laboratorium, gdzie wykonuje się badanie kalprotektyny w kale. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tym badaniem znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl