Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium














Fakty i mity na temat zespołu jelita drażliwego (IBS) – powinieneś to wiedzieć!

Zespół jelita drażliwego (ang. irritable bowel syndrome, IBS) to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego, która objawia się dyskomfortem, bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień. Zaburzenia te mają podłoże funkcjonalne, nie są wywołane zmianami organicznymi ani biochemicznymi. Zebraliśmy ciekawe fakty i mity dotyczące tej choroby. Sprawdź, czy wiesz już wszystko o zespole jelita drażliwego!

  1. IBS jest chorobą przewlekłą

FAKT! Według Kryteriów Rzymskich IV można wyróżnić cztery postacie IBS:

  • z biegunką,
  • z zaparciem,
  • mieszaną,
  • nieokreśloną.

Objawy IBS są bardzo zróżnicowane, jednak większość z nich pochodzi ze strony przewodu pokarmowego. Są to m.in. uporczywe bóle brzucha, biegunki lub zaparcia, nagromadzenie gazów w jelitach, wzdęcia brzucha, nudności, wymioty i zgaga. Symptomy IBS mogą obejmować również zaburzenia psychiczne, uczucie stałego zmęczenia, bóle głowy czy zaburzenia miesiączkowania.

  1. Nie istnieje taka choroba jak zespół jelita drażliwego (IBS) – to tylko stan psychiczny 

MIT! Mimo iż jej dokładna patogeneza nie została jeszcze wystarczająco dobrze poznana, wiadomo, że IBS to choroba zaliczana do czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego. Dolegliwości występujące u osób cierpiących na IBS znacznie wykraczają poza podłoże psychologiczne i wymagają zmiany stylu życia, diety czy przyjmowania leków. Rola mózgu w zespole jelita drażliwego nie została do końca wyjaśniona, jednak u 70–90% chorych zaobserwowano zaburzenia psychiczne, takie jak niepokój, depresja czy zaburzenia osobowości.

  1. Na zespół jelita drażliwego (IBS) chorują głównie kobiety

FAKT! Na IBS dwukrotnie częściej chorują kobiety, jednak dużą część chorych stanowią mężczyźni. Nie wiadomo, z czego właściwie wynika różnica w zachorowalności pomiędzy płciami. Objawy zespołu jelita drażliwego występują u około 10% całej populacji.

  1. Zespół jelita drażliwego (IBS) prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych

MIT! Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą, jednak nie jest uwarunkowany zmianami organicznymi ani biochemicznymi. Mimo iż wiąże się z dyskomfortem i bólem brzucha, to w większości przypadków ma łagodny przebieg i nie prowadzi do wyniszczenia organizmu ani innych poważnych konsekwencji zdrowotnych.

  1. Zespół jelita drażliwego (IBS) to to samo co nieswoiste choroby zapalne jelit (IBD)

MIT! Choroby te mają zupełnie inne podłoże i diametralnie różne konsekwencje zdrowotne. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

  1. Na zespół jelita drażliwego (IBS) chorują również dzieci

FAKT! NA IBS mogą chorować również dzieci, jednak choroba ta zaczyna się przeważnie w wieku 30–40 lat.

  1. Nie ma możliwości rozpoznania zespołu jelita drażliwego (IBS)

MIT! Istnieją kryteria, zwane Kryteriami Rzymskimi IV, które pozwalają na rozpoznanie IBS. Ze względu na fakt, że objawy w zespole jelita drażliwego nie są charakterystyczne wyłącznie dla tej choroby, należy przeprowadzić diagnostykę różnicową m.in. w kierunku groźnych w skutkach nieswoistych zapalnych chorób jelit (IBD). Badaniem najczęściej zalecanym w tym celu jest nieprzyjemne badanie kolonoskopowe. Użytecznym narzędziem pomocnym przy różnicowaniu IBS i IBD jest badanie kalprotektyny w kale – jeżeli poziom kalprotektyny mieści się w wyznaczonej normie i pacjent nie wykazuje dodatkowych niepokojących objawów, lekarz może zrezygnować z wykonania kolonoskopii i wykluczyć IBD.

Źródła:

Interna Szczeklika 2017, red. P. Gajewski, wyd. 8, Kraków 2017.

https://zdrowybrzuch.pl/fakty-i-mity-w-zespole-jelita-drazliwego/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl