Znajdź laboratorium wykonujące badanie kalprotektyny
Znajdź laboratorium


Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit – World IBD Day

19 maja obchodzimy Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit (World IBD Day)!

Ten dzień został ustanowiony Światowym Dniem NZJ (World IBD Day) w 2010 roku dzięki międzynarodowej organizacji European Federation of Crohn’s & Ulcerative Colitis Associations (EFCCA), która łączy organizacje pacjentów z NZJ z aż 36 krajów! Głównym celem tego święta jest podnoszenie świadomości na temat nieswoistych zapaleń jelit: do grupy tych chorób zaliczamy wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C), z którymi na całym świecie zmaga się około 10 mln osób i ponad 50 tysięcy Polaków. Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii prognozują jednak, że liczba chorych na NZJ w Polsce może zwiększyć się w  najbliższych latach do 250-350 tysięcy osób.

Pokazać niewidzialne

W tym roku obchody World IBD Day przebiegają w myśl międzynarodowego hasła „Making the Invisible Visible” – a w Polsce: „Pokazać niewidzialne”. W wielu miastach w całej Polsce z tej okazji 19 maja będzie można zauważyć podświetlone na fioletowo – międzynarodową barwę NZJ – obiekty lub budynki!

W związku z tym świętem mamy dla Was ciekawą infografikę o tym, jak pomocne w diagnostyce różnicowej NZJ i zespołu jelita drażliwego może okazać się badanie kalprotektyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

alergiczne.info boreliozaonline.pl autoprzeciwciala.info kalpro.pl